Pátek , 21 Září 2018
Domů / Business / E-obchod / Rozdělení eshopů podle typu
Rozdělení a kartotéka

Rozdělení eshopů podle typu

Pro lepší přehled rozdělím elektronické obchody do 3 kategorií. Open source, paušální a zakázkové. Open source eshopy mají zdarma volnou licenci a může je používat každý. Za paušální e-shop platíte měsíční pronájem a nemáte přístup ke zdrojovému kódu. E-shop na zakázku vám udělá specializovaná firma. Ceny startují na 100 tisících a sahají k půl milionu, mohou dokonce dosáhnout částky 1 milion.

Eshop na zakázku

Zmíním jen velice okrajově. Vysoká cena má svůj důvod i opodstatnění. Na opravdu profesionálním e-shopu pracuje hromada programátorů, grafiků, textařů, kodérů, SEO expertů a jiných odborníků. Tyto lidi je potřeba nějakým způsobem zaplatit. Kvalita odpovídá ceně.

Nějaká firma může nabízet levnější variantu a tvářit se profesionálně. Je ale zřejmé, že nemá tolik potřebných expertů, protože by je nemohla zaplatit. Netvrdím, že neexistuje levná firma s kvalitním produktem. Jen poukazuji na co si dát pozor. Tím uzavírám toto téma.

Pronájem e-shopu – „krabicové“ řešení

Dle mého názoru nejlepší varianta pro každého drobného, začínajícího živnostníka, či malou firmu. Dnes je již na trhu velké množství hostingů nabízejících tuto službu, což srazilo ceny pronájmu výrazně dolů. Hlavní výhody? Pro začátek nepotřebujete prakticky žádné znalosti. Hned můžete začít prodávat na internetu. Respektive nabízet zboží na internetu. Od pronájmu e-shopu k úspěšnému prodeji vede dlouhá cesta.

Někomu může pronájem stále připadat drahý, zbytečný a nekomfortní. Tím se dostáváme k poslední možnosti prezentace zboží na internetu.

Opensource e-commerce

Nejdiskutovanější, nejvyhledávanější, nejsložitější a nejobsáhlejší téma.

Opensource :

Otevřený software (anglicky open-source software nebo open software, zkratka OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální (ne)dostupnost – licenci software. Licence je velmi důležitá, jelikož specifikuje, jaká práva k otevřenému kódu získá a jak s nim může nakládat jeho uživatel – tolik wikipedie.

Co to znamená? Jednoduše stáhneme z internetu program, libovolně ho používáme a upravujeme podle sebe a ZDARMA.

E-commerce:

Elektronické obchodování (též elektronická komerce, e-komerce) je forma obchodování, která k realizaci obchodních transakcí (s vlastními organizačními jednotkami, s dodavateli, se zákazníky) podstatným způsobem používá moderní elektronické komunikační prostředky. Základní infrastrukturu v tomto smyslu představuje v současnosti Internet a zejména jeho „webová část“, ale často jsou používány i další elektronické prostředky, například elektronická pošta, telefon nebo platební karty. Samotné elektronické obchodování lze považovat za jednu ze součástí elektronického podnikání – tolik wikipedie.

Nejběžnější e-komercí v současné době je :

Internetový obchod (též elektronický obchod, e-obchod nebo z angl. e-shop), Webová aplikace používaná jako jeden z komunikačních kanálů prodejce pro nabízení jeho produktů a služeb. E-shopy mohou v prostředí internetu existovat jak pro podporu obchodu typu B2B (business-to-business, česky „obchodník k obchodníkovi“) tak B2C (business-to-consumer, česky „obchodník k zákazníkovi“). Jedná se o podmnožinu elektronického obchodování.

Opensource e-commerce přeloženo do hodně volného překladu znamená e-shop zdarma, nebo e-shop s volnou licencí, který můžeme stáhnout, nainstalovat a používat dle libosti.

Nejznámější a nejpoužívanější e-commerce systémy na celém světě jsou Prestashop, OpenCart, Joomla, Drupal a WordPress. Existují další ale ty necháme stranou. Kterýkoliv z těchto názvu po zadání do vyhledávače vygeneruje tisíce stránek s informacemi o nich. Prozradím vám informace které na webu nenajdete, nebo je najdete jen stěží.

Za důležitou informaci považuji to, že co je populární ve světě nemusí být nutně populární v malé zemičce zvané Česko. Všechny tyto systémy jsou skvělým nástrojem pro webovou prezentaci. Protože jsou používány celosvětově, primárně je stáhnete v angličtině. Licence, návody, podpora, překlady a moduly naleznete především v anglickém jazyce.

Já chci ale prodávat na českém trhu českým lidem. E-shop chci mít kompletně celý v češtině. Hledání řešení problému chci na českých fórech a na českém internetu. Pro správu objednávek potřebuji intuitivní a jednoduché rozhraní. Proto volím nejpopulárnější open source eshop v České Republice – PRESTASHOP.

Ostatní systémy nemají v ČR takovou oblibu a obtížně pro ně budete hledat překlady, návody a moduly. Zcela základní a zásadní věc. Nebudu se jimi vůbec zabývat. Prestashop je populární nejen u nás, ale celosvětově označován jako nejlepší open source e-shop.

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

přesměrování na https

Přesměrování na HTTPS protokol pluginem pro WordPress

Přesměrování systému WordPress na zabezpečený protokol HTTPS je díky pluginu rychlé a jednoduché. Na hostingu …