Pátek , 21 Září 2018
Domů / Business / Marketing / Jak nedělat dropshipping?
Dropshipping

Jak nedělat dropshipping?

Najít dodavatele zboží je v dnešním světe internetu hračka. Najít kvalitního dodavatele, který bude dbát i na vaše potřeby a možnosti tak lehké není. Prodáváním zboží s nízkou marží se můžete dostat do červených čísel. Pár nevyzvednutých dobírek, pár odstoupení od kupní smlouvy, pár reklamací a je to. Nejenže vždy hradíte poštovné, ale platíte i za zboží od dodavatele. Než se pustíte s jakoukoliv firmou do spolupráce přes napojený e-shop, sjednejte si pro vás ty správné podmínky.

Ideální dropshipping?

 1. Zákazník vytvoří objednávku na e-shopu a platí převodem:
  Po přijetí platby potvrdíte objednávku a zasíláte fakturu zákazníkovi. Vytvoříte stejnou objednávku na e-shopu dodavatele pod svým zákaznickým účtem se zákazníkovou adresou dodání. Zákazník uhradí plnou cenu na váš účet a vy zaplatíte velkoobchodní cenu včetně poštovného svému dodavateli. Provize z prodeje (rozdíl cen) vám zůstává na účtě.  Expeduje se zboží bez faktury rovnou ze skaldu dodavatele, ale s Vaší P.O Box adresou pro vrácení zásilek.
 2. Zákazník vytvoří objednávku na dobírku:
  Opět vytvoříte u dodavatele totožnou objednávku pod svým zákaznickým účtem se zákazníkovou adresou dodání a poznámkou upravit cenu tak, aby odpovídala vaší výši dobírečného. Zákazník obdrží od vás fakturu za zboží. Expeduje se zboží bez faktury z P.O. box adresy pro vrácení zásilek a dobírka je připsána na účet dodavatele. Přeplatek je započítán jako kredit a částka jde na váš kreditní systém. Peníze máte k dispozici formou kreditu ve vašem zákaznickém účtu u svého dodavatele.
 3. Zákazník vytvoří objednávku na dobírku, ale nepřevezme jí:
  V tomto případě postupujete stejně jako v bodě 2. Zásilka se vrátí zpět na sklad a náklady na dopravu se dělí 50%. Těchto 50% z nákladu na neúspěšnou dobírku budou hrazeny z vašeho kreditního systému. Fakturace kreditního systému je jednou měsíčně kvůli opožděným dobírkám, reklamacím a vrácení zboží.
 4. Zákazník odstupuje od kupní smlouvy:
  Odstupujete také. Vracíte plnou kupní cenu zákazníkovi. Dodavatel zase velkoobchodní cenu na váš kreditní účet.

Proč nedělat dropshipping?

Nevyzvednutá dobírka
Nevyzvednutá dobírka a odstoupení od kupní smlouvy je totiž noční můrou všech e-shopů. Malých i velkých. Hradíte náklady na přepravu z vlastní kapsy, které už nikdy neuvidíte. Takto způsobena škoda je nevymahatelná. Zákazník vždy může tvrdit, že objednávku zadala neznámá třetí osoba jeho jménem.

Vyhněte se hromadění zboží.
Vedlejší efekt špatné spolupráce s dodavatelem je nemožnost vrátit zboží. Nakupujete-li od dodavatele zboží přes internet na IČO, dle obchodního zákona se na vás nevztahuje možnost odstoupení od kupní smlouvy. To znamená, že pokud se vám vrátí stovka zboží z nevyzvednutých dobírek za týden, které jste nakoupili na fakturu od dodavatele a poslali svým zákazníkům, nemůžete je vrátit a veškeré zboží vám zůstane na skladě. Kvůli neuskutečněné dobírce z něj nemáte žádný zisk a zůstane vám pouze dluh u dodavatele. Pro zjednodušení si tuto situaci ukážeme na příkladu.

Ukázka špatně nastaveného modelu dropshipping zvýhodňujícího dodavatele:
Zákazník udělá na vašem e-shopu objednávku mobilního telefonu za 20.000,-Kč na dobírku. Vaše nákupní cena je 19.000,-Kč ale nedržíte skladové zásoby. Zboží objednáte od svého dodavatele, ten vám vystaví fakturu na 19 tisíc se splatností 14 dní a odešle mobilní telefon vaším jménem zákazníkovi. Ten si dobírku nepřevezme a 14 dní bude zásilka ležet na poště, než se vrátí k vám jako nevyzvednutá. V tento moment je již faktura splatná, dlužíte dodavateli 19 tisíc a máte skladem mobilní telefon, o který nemusí být zájem a dlouhodobě jej nebudete moct prodat.

Pár podobných falešných objednávek od konkurence, která vás chce dostat z trhu a můžete vyhlásit bankrot.

Nevyzvednuté objednávky nemusí být pouze od nezodpovědných kupujících a zákeřné konkurence. Samotný vypočítavý dodavatel může vytvořit ve vašem obchodě falešné objednávky na zboží, které nemůže prodat s vědomím, že si ho od něj následně objednáte bez možnosti vrácení.

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

přesměrování na https

Přesměrování na HTTPS protokol pluginem pro WordPress

Přesměrování systému WordPress na zabezpečený protokol HTTPS je díky pluginu rychlé a jednoduché. Na hostingu …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *