Pátek , 21 Září 2018
Domů / Business / Web stránky / Objednáváme a tvoříme první webovou stránku
Tvorba webu

Objednáváme a tvoříme první webovou stránku

Žijeme v době technologií a neomezeného internetu. Dávno není potřeba najímat grafika a programátora pro tvorbu webu. Existují tzv. opensource CMS systémy, které jsou již hotové a připravené ke spuštění. Jsou modulární a snadno se ovládají. Vše ovládáte pomocí myši. Díky tomu zvládnete vytvořit webové stránky se základní uživatelskou znalostí PC. Stručný návod je vhodný pro začátečníky, kteří si chtějí zřídit vlastní blog, e-shop či internetové stránky na redakčním systému WordPress, Prestashop atd.

1. Výběr domény

Co je doména a jak zvolit vhodný název domény je popsáno v tomto článku.

2. Registrace domény a správný hosting

Jakmile budete vlastnit doménu, budete potřebovat hosting, tedy místo pro vaše webové stránky umístěné na serveru, kterému je přiřazen určitý výpočetní výkon a databázový prostor. Při výběru hostingu se přesvědčte, zda je nakonfigurován pro opensource systémy (což jsou dneska snad všechny). Vyvarujte se hostingovým programům se službou Windows. Tyto systémy nejsou primárně určeny pro běh na Windows, ale jsou programovány v PHP pro Linux.

3. Instalace opensource CMS redakčního systému

Existují různé druhy redakčních systému, které jsou zdarma. Volíte je podle účelu stránek. Pro elektronický obchod si můžete vybrat systém Prestashop, Magento a OpenCart.

Nástroje pro vytváření komunit a spolupráci zahrnujíci wiki, kalendáře, diskusní fóra, knihy hostů, apod. jsou phpBB, Vanilla Forum, MediaWiki a DokuWiki.

Content Management Systems (CMS) jsou aplikace určené pro správu dynamického obsahu stránek. CMS aplikace mají možnost vytvářet novinky, blogy a vše ostatní zahranující vzhled/styl vašich stránek. Pokročilé aplikace pak umožňují úpravu dalších funkcí jako jsou kategorie, komentáře, loginy, ankety, statistiky, soubory, FAQ atd. Nejpoužívanější CMS aplikace jsou WordPress (15% Světa), Geeklog, Serendipity, SilverStripe, Joomla a Moodle.

Fotografie, soubory galerie a aplikace pro správu obrázků, hudby, videí a dalšího multimediálního obsahu jsou Gallery, Koken, Coppermine a OwnCloud.

Těchto opensource aplikací existuje celá řada a mají jedno společné – u kvalitních hostingových služeb je nainstalujete jedním kliknutím, bez znalostí programování a databází.

4. Výběr šablony

Šablonu vzhledu si vyberete podle zaměření Vaší stránky a samozřejmě podle líbivosti.

Zatím máme vyřešenou pouze technickou stránku věci. K budování úspěšné stránky a generování potencionálního zisku je zapotřebí věnovat webu mnoho času a úsilí, o čemž budeme psát v dalších článcích.

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

Indexovat webové stránky

Jak přidat stránky do vyhledávačů a indexovat obsah?

Umístit webovou stránku na internet nestačí, je to jako ztroskotat sám na pustém ostrově. Jenom Vy víte, kde se nacházíte, ale bohužel k Vám nevede žádná cesta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *