Pátek , 21 Září 2018
Domů / Internet / Bezpečnost / Co je Captcha a jak pozná, že nejsem robot?
Google robot captcha

Co je Captcha a jak pozná, že nejsem robot?

Captcha, reCaptcha a NoCaptcha. To jsou nejznámější bezpečnostní prvky proti automatickému odesílání formulářů na webových stránkách. Jejich úkolem je rozlišit člověka od spamovacího robota (bota). Boti slouží k přidávání komentářů do diskuzí, vytváření nežádoucích objednávek a spamu. Těchto botu se pohybuje na internetu nespočet, proto vývojáři museli přijít s účinným řešením, jak rozpoznat živého člověka u počítače od robota, který jenom předstírá inteligenci. Zrodil se test známý jako CAPTCHA.

V prvním captcha testu bylo nutné před odesláním formuláře zadat sadu zkreslených čísel a písmen. Boti se však brzy naučili tento test rozpoznat a vyplnit stejně jako lidé. Musela přijít nová vylepšená captcha. Botům se začali dávat číst knihy, ze kterých se vybírala slova, nerozpoznána nebo těžce čitelná boty. Slova, která boti neuměli přečíst, byla přidána do captchy a vznikla reCaptcha.  Bohužel roboti se opět zdokonalili ve čtení těchto původně obtížných slov. Test byl ještě několikrát upraven, slova se různě zabarvovala, deformovala a postupem času se stala nečitelná pro člověka. Úspěšnost prolomení testu boty, narozdíl od lidí, byla 98%. Lidé měli úspěšnost jen 33%.

reCaptcha
noCaptcha

Přišlo nové vyplepšení testu – noCaptcha. Známe také jako „Nejsem robot„. Pouhé zaškrtávací políčko, které zkoumalo váš pohyb na stránce ještě před tím, než jste potvrdili, že robot nejste. Je to algoritmus chování na stránce. Pokud jste tímto testem neprošli, systém vás otestoval řadou obrázků ze street view. Což všichni dobře známe. Není nic otravnějšího, než neustále klikat na obrázky cedule nebo aut. Musíme poděkovat strýčkovi Googlu, že od tohoto konceptu nakonec upustil a představil nám svou InvisibleCaptcha – neviditelnou captchu.

Invisible Captcha

Nově jí programátoři mohou schovat za tlačítko, které musí uživatel vždy potvrdit. Např. „odeslat“. Díky tomuto vylepšení se test již vůbec nezobrazí a přesto je zachována původní funkcionalita – odlišit bota od člověka.

Jak google zjistí, že nejste robot?

Nový algoritmus zkoumá pomocí cookies a jiným „tajných“ kódů vaše chování na stránce, pohyb myši, vaší historii prohlížeče, ze které stránky přicházíte atd. Snaží se co nejpodrobněji analyzovat vaše chování a zjistit, zda je přirozeně lidské.

Nabízí se otázka kolik soukromí nám ještě zbylo, když o našem chování captcha ví dřív, než se vůbec sami rozhodneme jí použít? Nepodceňujte bezpečí na internetu.

 

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

Indexovat webové stránky

Jak přidat stránky do vyhledávačů a indexovat obsah?

Umístit webovou stránku na internet nestačí, je to jako ztroskotat sám na pustém ostrově. Jenom Vy víte, kde se nacházíte, ale bohužel k Vám nevede žádná cesta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *