Pondělí , 24 Září 2018
Domů / Internet / Bezpečnost / Jak maskovat odkaz / adresu URL
Maskování url adres

Jak maskovat odkaz / adresu URL

Co je maskování odkazu URL adres a proč se maskují? Na co si dávat u takového odkazu pozor a jak pomocí nich tahat z lidí peníze? Představte si člověka v masce. Zvenčí vypadá jinak, ale pod povrchem je to pořád jedna a ta samá osoba. Všichni lidé nosí masky. Přetvařují se v práci před šéfem, nebo před cizími lidmi na veřejnosti. Každý má své důvody nosit masku před ostatními.

Příklad maskované URL:

https://www.bloguju.com/chrante-sve-bezpeci-na-internetu/jak-maskovat-odkaz-adresu-url/

Maskovaná URL: https://wp.me/p9vyTm-h6

S odkazy na URL adresy je to stejné. Existují důvody proč se odkazy maskují. Nejčastěji tyto:

Sledování statistik

Pomocí maskovaných odkazů je lépe vidět odkud návštěvníci stránek přicházejí.

Hezčí vzhled, méně znaků

Maskované, nebo jinak zkrácené odkazy našly uplatnění především pro krátký počet znaků. Hojně se začaly využívat tam, kde byli uživatelé omezení délkou textu. Např. twitter povoloval  zprávu o maximální délce 140 znaků.  Sdílet takhle dlouhý odkaz https://www.bloguju.com/chrante-sve-bezpeci-na-internetu/jak-maskovat-odkaz-adresu-url/ není příliš efektivní. Je potřeba ho zkrátit na přípustný tvar https://wp.me/p9vyTm-h6 a hned je to lepší.

Maskování affiliate programu

Důvod je zřejmý. Vlastník affiliate programu dostane provizi z prodeje, pokud je uskutečněn z jeho odkazu. Lidé ovšem velice neradi kliknout na odkaz s pocitem, že tím někomu cizímu „bezpracně“ poskytnou své těžce vydělané peníze. Nechtějí, aby na nich někdo vydělával. V takovém případě lze využít maskování. Odkaz většinou obsahuje slova jako affiliate, referral, nebo ref, takže se snadno pozná a musí být maskován (https://www.bloguju.com/produkt/ilovservis-cz/affiliate2536).

Odkaz v běžném tvaru bloguju.com, nebo více info zde, při najetí myši zobrazí cestu v adresním řádku. To však neplatí u zkrácených odkazů. U těch není vidět kam nás směřují. Adresa je maskovaná. Proto většina IG, youtuberů, blogerů, streamerů používá tyto odkazy. Šetří znaky na sociálních sítích a maskují své provize z prodejů. Tím se dostáváme k dalšímu využití  „zkracovačů“.

Sociální inženýrství a phishing stránky

Zkracovače a maskované odkazy jsou oblíbeným nástrojem počítačových útočníků. Princip je jednoduchý a díky maskovaným odkazům i účinný. Cílem je vám podstrčit falešnou stránku, kde zadáte své citlivé údaje. Většinou se z vás snaží vylákat přihlašovací, nebo platební údaje tím, že vás nasměrují na falešnou stránku banky, nebo známe instituce (fb, twitter, IG, youtube, atd). Díky maskovanému odkazu se oběť nedoví, že je na podvodné stránce. V tomto článku zjistíte více o tom, jak funguje sociální inženýrství.

Způsobů pro využití zkrácených odkazů je mnohem více. Obecně se používají všude tam, kde je nepraktické použít dlouhý link. Zkuste někdy diktovat dlouhý link po telefonu.

Maskování / zkracování URL si můžete vyzkoušet na stránkách:

https://bitly.com/

https://goo.gl/

 

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

přesměrování na https

Přesměrování na HTTPS protokol pluginem pro WordPress

Přesměrování systému WordPress na zabezpečený protokol HTTPS je díky pluginu rychlé a jednoduché. Na hostingu …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *