Úterý , 21 Srpen 2018
Domů / Internet / Bezpečnost / Všechna hesla pod kontrolou správce hesel KeePass
Správce hesel keepass

Všechna hesla pod kontrolou správce hesel KeePass

Co je správce hesel KeePass?

Jednoduchý a přesto velice užitečný správce hesel s dokonalým šifrováním. Dnes si musíte pamatovat desítky hesel. Potřebujete heslo pro Windows, e-mailový účet, FTP, online hesla pro sociální sítě facebook, twitter, instagram atd. Seznam je nekonečný. Pro vlastní bezpečnost byste měli používat různé hesla pro každý účet. Pokud používáte vždy jen jedno heslo pro všechny účty a někdo ho zjistí, máte problém … vážný problém. Zloděj by měl přístup k vašemu e-mailovému účtu a co hůř, přes tento email by si mohl nechat obnovit hesla k jiným účtum. Nepředstavitelné.

KeePass je bezplatný správce hesel s otevřeným zdrojovým kódem, který vám pomáhá bezpečně spravovat vaše hesla. Všechna hesla můžete vložit do jedné databáze, která je uzamčena jedním hlavním klíčem nebo klíčovým souborem. Stačí si pamatovat pouze jedno jediné hlavní heslo. Nebo použít klíčový soubor pro odemčení celé databáze. Databáze jsou zašifrovány pomocí nejvhodnějších a nejbezpečnějších šifrovacích algoritmů (AES a Twofish).

Je zdarma?

Ano, KeePass je opravdu zdarma a nejen to. Jedná se o open source (certifikováno OSI). Můžete se podívat na jeho úplný zdrojový kód a zkontrolovat, zda jsou šifrovací algoritmy implementovány správně.

Hlavní přednosti:

  • Podporuje CZ jazyk a dalších 40 světových jazyků.
  • Je přenosný. Lze ho přenášet na USB flash disk a běží na systémech Windows bez nutnosti instalace.
  • Instalační balíčky jsou k dispozici také pro ty, kteří chtějí mít ikony v jejich nabídce Start a na ploše.
  • KeePass neukládá nic ve vašem systému. Program nevytváří žádné nové klíče registru a v adresáři systému Windows nevytváří žádné inicializační soubory (INI). Vymazání adresáře KeePass (pokud jste stáhli balíček binárních ZIP) nebo pomocí odinstalačního programu (v případě, že jste stáhli instalační balíček) nezanechává na vašem systému stopu KeePassu.
  • K dispozici jsou porty pro další systémy, jako jsou Android, iOS, Linux atd.
  • KeePass 2.x obsahuje pokročilou možnost, která explicitně optimalizuje uživatelské rozhraní pro čtečky obrazovky.
  • Databáze hesel se skládá pouze z jednoho souboru, který lze snadno přenést z jednoho počítače na druhý.

Generátor hesel

  • KeePass může pro vás generovat silná náhodná hesla.
  • Můžete definovat možné výstupní znaky generátoru (délku hesla, počet znaků a typ).

A to je jen základní výčet funkcí, keepass toho umí daleko víc. Export a Impor databáze do různých formátů, jako jsou TXT, HTML, XML a CSV.  Ke každému heslu si můžete přidat poznámky a odkaz na URL.

Užitečná funkce zkopírování hesla do schránky a jeho smazání v krátkem čase. V praxi to znamená, že na přihlašovací stránce např. do svého emailu kliknete v keepass na ikonu hesla, to se zkopíruje do schránky, vložíte jej do pole pro přihlášení a rázem je heslo z paměti počítače smazáno. Nezůstane v paměti, takže nikdo další heslo už použít nemůže. KeePass běží na pozadí, takže se můžete přihlašovat do různých účtů pomocí klávesových zkratek.

Náhled programu:

zdroj:keepass.info
zdroj:keepass.info
zdroj:keepass.info
zdroj:keepass.info

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

přesměrování na https

Přesměrování na HTTPS protokol pluginem pro WordPress

Přesměrování systému WordPress na zabezpečený protokol HTTPS je díky pluginu rychlé a jednoduché. Na hostingu …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *