Uběhlo pouhých 6 měsíců od doby podání žádosti o dotaci, ze kterých jsem 5 proseděl doma jako nezaměstnaný člověk. Většinu tohoto volného času vyplnilo studium a četba naučné literatury. Poslední měsíc bylo jenom papírování, běhání po úřadech a zařizování. Během tohoto měsíce jsem dokázal víc, než do té doby za celý život. Měl jsem svojí vlastní vybavenou prodejnu plnou zboží a celá tato akce mě stála necelých 5 tisíc. Zní to sice neuvěřitelně, ale je to tak.

Najednou jste svým vlastním pánem a nebudu vám lhát, je to skvělý pocit. Hlavně v momentě, kdy si určujete pracovní dobu. Do teď jste museli jen poslouchat a řídit se podle “šichtovnice”. Najednou rozhodujete o vlastní pracovní době. Budu pracovat od 8 od 16. Ráno si rád pospím. Radši budu pracovat od 9 do 17. Ve 12 si dám samozřejmě hodinovou pauzu na oběd. Smyslem podnikání je přece mít důstojný život podle svých představ a ne podle nařízení druhých. Já to dělal hlavně proto. Pro ten pocit svobody. To byl můj hnací motor. To byla má motivace k úspěchu.

To poslední, kvůli čemu vznikl celý tento projekt byly peníze. Moje vnitřní síla vycházela z pocitu vymanění se z nadvlády korporací. Dělat si co chci, kdy chci a jak to chci. To byl můj sen. Proměnit tento sen ve skutečnost můžou jen peníze. Ať chceme nebo ne, peníze znamenají svobodu. V přeneseném slova smyslu podnikám pro peníze. Ale ne pro peníze, za které si pořídím drahé auto a drahý dům. Ne pro peníze na drahý telefon, šperky a luxusní “hadry”. Ale pro peníze za které si koupím to nejcennější. Svobodu. Svoboda nechodit do práce, kterou nenávidíte, je dle mého skromného názoru ta nejcennější komodita na trhu. Svoboda nepracovat v noci, o víkendech a o svátcích. Konečně moct trávit čas s rodinou.

Mohlo by Vás zajímat :   Odvrácená tvář podnikání

K nástupu do zaměstnání nás lákají firmy na firemní benefity. Na firemní telefon, na docházkový bonus, na možnosti přesčasů, na kafetérii, nebo na stravenky. V podstatě na věci, které nechceme a nepotřebujeme, ale jsou prezentovány jako skvělý bonus. K čemu nám je kafetérie, když o víkendu se dřeme na noční směně, místo možnosti trávit čas s dětmi? Věnovat se jim a starat se o jejich lepší budoucnost. Která firma vám naposledy nabídla benefit čas s rodinou? Která firma vám nabídla benefit čas na koníčky?

Snažte se formulovat jednou větou proč chcete podnikat? Proč jste ochotni podstoupit všechno to riziko které podnikání přináší. Najít svůj vnitřní bod od kterého se odrazíte, když dopadnete na dno. Co je vaším cílem? Co je vaší motivací?

Jestli je vaše odpověď na všechny tyto otázky peníze, tak vězte, že peníze vám štěstí nepřinesou. Mohou vám přinést daleko více starostí, než jste nyní ochotni si přiznat. Člověk je tvor nepřející, závistivý. Ztratíte některé přátele. Lidé vás začnou pomlouvat jen proto, že jste v pomyslném žebříčku úspěchu postoupili o příčku výš. Ti nad vámi zase proto, že jste o příčku níž. Připravte se na to.

Stanislav Král
Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem. Bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.