Obchod běží. Výdělek stačí na pokrytí nákladů. Po čase narážím na zásadní věc. Dosáhl jsem svého stropu. V málem městě je málo pracujících lidí. Malá kupní síla. Měsíční obrat dosáhl určité hranice, která se nadále nezvyšuje. Stagnuje. Mám pravidelný příjem, ale ten se zastavil. Aby taky ne. Malé město, málo lidí.

Jenomže já jsem přece podnikavý člověk. Chci růst. Chci navýšit své zisky. Jsem přece machr ve svém oboru. Mám kamennou prodejnu, svůj sortiment dobře znám, vím co prodávám a komu to prodávám. Vím jaká je kvalita a jaké jsou hlavní přednosti mých produktů. Znám všechny výhody a nevýhody nabízeného zboží. Vím o všech slabinách. Jsem kapacita. Jsem někdo. Se všemi zákazníky jsem hovořil osobně, když u mě nakupovali, znám jejich potřeby a názory. Mám jejich zpětnou vazbu.

Zpětná vazba je nejdůležitější pro každého podnikatele. Vždy mějte přehled o tom, co si o vás myslí vaši zákazníci. Co se jim líbí a nelíbí. Často to budou negativní názory. Ty jsou pro vás nejdůležitější. Pomohou vám se zlepšit. K zákazníkovi se chováme slušně a vždy reagujeme na jeho podněty. I když je to největší “blbec” na světě pamatujte, že zákazník má vždycky pravdu. Toto rčení vzniklo jako reakce, že zákazník nikdy neuzná, že pravdu nemá a že by se mohl mýlit. Věděli jste to?

V dnešní době je pro nespokojeného zákazníka velice snadné poškodit vás prostřednictvím internetu. Každý srovnávač cen umožňuje ohodnotit obchod. Kvalitu, rychlost, komunikaci. Na facebook page je také možnost hodnocení, nebo přidání negativního příspěvku. Existují různá fóra. Všechny tyto negativní reakce uvidí potencionální nakupující.

Spokojený zákazník nehodnotí každý svůj nákup. Nespokojený zákazník ano.  Pamatujte, co je jednou na internetu, zůstane tam.

Máte osvojené všechny tyto dovednosti? Umíte jednat se zákazníkem a znáte dobře svůj produkt? Pak nastává ta správná chvíle “vlézt” na internet a oslovit milióny potencionálních kupujících. Neexistuje “jednodušší” způsob, než spustit vlastní e-shop.

Mohlo by Vás zajímat :   Odvrácená tvář podnikání

Založit e-shop a spustit je relativně snadné. Zvládne to každý průměrný uživatel internetu za pár minut a s minimálními náklady. Ale mít takový e-shop který prodává je daleko těžší. Je to běh na dlouhou trať. Za opravdu úspěšným obchodem stojí desítky manažerů, obchodníků, investorů, programátoru, marketérů, kodérů, copywriterů, SEO expertů, obchodních zástupců a spousta peněz. Kupa peněz. Hora peněz. Úspěšný obchod potřebuje přesně to, co nemáte.

Mé povědomí o elektronickém obchodu bylo nulové. Hledání na webu a pozorování motivačních videí vyplňovalo můj volný čas. Na internetu najdete spousty videí o založení úspěšného obchodu. Tomáš Čupr hodiny mluví o slevomatu, rohlíku a dáme jídlo. Přednášky ve vysokoškolských aulách. Spousta užitečných informací a rad. Určitě tyto rady načerpejte.

Tyto přednášky mají své cílové publikum. Jsou pro určitou skupinu lidí, do které já nepatřím. Obecně do této skupiny nepatří nikdo s průměrnou měsíční mzdou 15 tisíc. Tento odhad je pouhou mojí dedukcí vyplývající z kontextu zmíněných přednášek. K čemu jsou obyčejnému dělníkovi rady tipu – vezměte 2 miliony na rozjezd, zaplaťte reklamu v televizi za 15 milionů, shánějte investory se sta miliony?

Rady to jsou užitečné, ale zpátky do reality. V té době byly mé finanční možnosti dosti omezené. Začalo hledání nejlevnější cesty. Najít nejlevnější a přesto kvalitní eshop, který mi pomůže navýšit zisky. Teprve dnes vím, jak naivní hledání to bylo. Slovní spojení “kvalitní a nejlevnější e-shop” neexistuje. Proč? Pro opravdu jasné vysvětlení je potřeba širší rešerše. Poznat, jak fungují e-shopy zevnitř i zvenčí. Aby to celé dávalo smysl, musíme začít od začátku. Začněme tam, kde jsem začal já.

 

Stanislav Král
Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem. Bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.