Tipy pro eshop

Dlouhou dobu jsem přemýšlel, jaké informace sdělit na úvod začínajícímu živnostníkovi, bez jakýchkoliv zkušeností s podnikáním. Které informace jsou pro začátek relevantní a které naopak můžu nechat na později, nebo zcela vypustit? Jak vás navnadit? Mám psát o úspěchu a přesvědčit vás k dalšímu čtení? Být spisovatel bylo by to rozumné, navnadit čtenáře ať dál hltají stránku za stránkou o snadném výdělku.

Rozhodl jsem se pro opak. Pokusím se Vás odradit. Chci vám to znechutit co to půjde. Seznámím vás se skutečnou odvrácenou stránkou živnostníků. S problémy, na které vás ani nenapadlo pomýšlet.

Lepší býti zaměstnancem

Jako zaměstnanec nevidíte do účetní knihy. Všechny výdaje platil zaměstnavatel automaticky za vás. Kolik za vás odváděl daň a kolik odvody na zdravotním a sociálním pojíštění? Co je super hrubá daň? To nebyly vaše starosti. Hlavně ať je výplata včas na účtě. To končí. Teď dost možná budete tím zaměstnavatelem Vy. Proč to zmiňuji?

Každá mince má dvě strany. Jako zaměstnanci jsme zvyklý nadávat na firmu že málo platí, že tam dřeme jako mezci a výplata žádná. Práci odvádíme svědomitě a poctivě ale finanční ohodnocení tomu neodpovídá. Často je to pravda. Určitě to platí u velkým korporátních firem s miliardovým obratem.  Ale jak je to u drobných podnikatelů a živnostníků? Tedy jak to budete mít vy, pokud na trhu uspějete?

Ve chvíli, kdy se stanete živnostníkem a začne se vám dařit budete potřebujete posilu. Zaměstnance. Někoho, kdo vás bude stát 25 tisíc měsíčně z vašeho čistého výdělku, ale jemu přistane na účtě pouze 14 tisíc. A to je ten moment, kdy pochopíte, že celou dobu co jste poctivě pracovali a dřeli za pár korun, vás sdíral z kůže stát a ne váš zaměstnavatel. Státu odvádíte 40% ze svého veškerého výdělku. Budete pak chtít zvýšit plat svému zaměstnanci?

Úspěch vs. neúspěch

Tohle zatím řešit nemusíte. Jste teprve na začátku své cesty. Od úspěchu se vás bude snažit neustále někdo odradit. Proto tomu věnujme ještě pár řádků. Věty tipu : “nikdy to neprodáš, kdo by to kupoval, dneska je všeho plno, trh už je přesycený, nemá to cenu, stejně tomu nerozumíš, to nejde, na tom nevyděláš, stejně nezbohatneš, podnikání je stres, nemáš nemocenskou ani dovolenou, musíš platit daně, vzdej to”, budete slýchávat opravdu často.

Mohlo by Vás zajímat :   Seznámení s e-shopem

Od kamarádů, od rodiny. Od všech kolem vás. Je to přirozená lidská reakce srážet iniciativu druhého, pokud je ohroženo vlastní ego. Jedním uchem tam, druhým ven. Zažil jsem to na vlastní kůži. Za rok se všechny tyto věty proměnily v jedinou otázku – jak? Jak si to dokázal? Taky bych chtěl takový podnik, jak jsi to udělal? Jak, jak, jak? Co jsem jim na to odpovídal? Nic. Mlčel jsem.

Já vaší iniciativu srážet nechci. To, že čtete tento text hovoří za vás že iniciativní jste. Raději na vás nasadím těžší kalibr. Znovu se pokusím vám to podnikání znechutit. Jak jinak než zase výdaji. V momentě kdy zahájíte živnost jako osoba samostatně výdělečně činná, jste v háji. Ihned dlužíte na zdravotním a sociálním pojištění. Přesná částka se každý rok mění, takže orientačně pro představu, minimální částka se pohybuje kolem 4 tisíc. Zdůrazňuji slovo minimální. Částka se chytře počítá podle výdělku. Čím více vyděláte, tím více zaplatíte. Aby toho nebylo málo, taky dlužíte svému účetnímu, kterého zatím nemáte.

Účetní je člověk, na kterém stojí a padá vaše podnikání. Je to ta nejdůležitější postava finančního světa. Účetní u mafie byl prakticky člen rodiny. Dobře věděli proč.

Máte-li v plánu generovat nějaký zisk a já počítám, že máte, účetního prostě potřebovat budete. Na začátku vás bude stát kolem 3 tisíc měsíčně. Plus mínus. Záleží kolik vydáte účtenek, faktur a kolik jich dostanete. Sečteno podtrženo, zatím dlužíte cca 7 tisíc plus 21% daň za zboží, které jste zatím neprodali, nebo za služby, které jste ještě neuskutečnili. Taky musíte někde bydlet a něco jíst. Splácet úvěr atd. Máte nějaké životní náklady. Dobrá zpráva je, že máte celý měsíc na vygenerování prvního zisku.

Vážně chcete číst dále? Nemáte toho dost? Být vámi tak to vzdám.

Stanislav Král
Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem. Bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.