Většina lidí začne podnikat s nějakým kapitálem. Což je rozumné. Investují své životní úspory a otevřou si malou hospůdku, trafiku, krámek s občerstvením, nebo dílnu. Samozřejmě mám na mysli obyčejné lidi, s obyčejnými životy a průměrnými platy. Ne každý má tatínka, který mu dá na osmnáctiny 100 milionů na rozjezd podnikání ve vlakové dopravě, protože jako malý kluk měl rád vlaky. Ano správně. Tak se zrodil Leoš.

Obyčejný člověk na to musí jít jinak. Pomocí dotací a investic. Tímto se dostávám na začátek mého životního příběhu. Po operaci jsem marodil několik měsíců doma a zajímal se o e-shopy. Mé rozhodnutí nevrátit se do zaměstnání padlo daleko dříve než samotné zotavení. Takže první místo na mém seznamu byl Úřad Práce.

V té době umíraly tlačítkové telefony a nově trh zaplavovaly telefony dotykové. Co to způsobilo? Díru na trhu. Starší lidé jsou puritáni. Zvyklí na zaběhlé věci a těžko si zvykají a přijímají věci nové. Tlačítkové telefony přestaly být podporovány a vyráběny. Velké obchody se přeorientovaly na “dotykáče” a nezbyl nikdo, kdo by prodával náhradní díly pro dumbphony. Voala. Podnikatelský záměr byl na světě.

Zřídil jsem si účet na aukčním portále aukro.cz a začal prodávat. Zájem byl obrovský. Naprosto mě šokovalo že se peníze dají vydělat i jinak než v monterkách u pásu. Než začnete podnikat, udělejte průzkum trhu, zda je po vašem produktu, nebo službě poptávka. Jděte na bazar a zkuste něco prodat. Pronajměte si stánek na trhu a uvidíte, zda je o produkt zájem. Jednorázový menší přivýdělek nemusíte danit.

Průzkum trhu dopadl výborně. Všechno zboží skoupili zákazníci velice rychle. V té době se jednalo o výdělek jen pár tisícovek. Ale k otestování to stačilo. Bylo na čase se do toho pořádně opřít.

Dotace na podnikání

Jako nezaměstnaný člověk nemáte peníze na rozjezd podnikání. Tak kde je vzít? Kde vzít peníze na rozjezd podnikání? Podobnou frázi jsem zadal do vyhledávače a odkaz mě nasměroval na stránky Úřadu Práce. Výborně. To co následovalo bylo naprosto zásadní.

Česká Republika mě nikdy nepřestane udivovat. Kdo byl někdy na úřadě mi dá jistě za pravdu, že ta nařízení a směrnice ve většině případů postrádají zdravý selský rozum. U dotace to platí trojnásob. Vzpomeňte, jak jsou úředníci příjemní a vstřícní, když potřebujete něco vyřídit, co vlastně vyřizovat nechcete, ale musíme to mít, protože to někdo nařídil. Třeba změnit údaje v OP atp. Teď si představte, jak budou příjemní, když po nich budete chtít 100 tisíc na rozjezd podnikání. Jak jsem zmínil na začátku, podnikání znamená obrovské množství problémů, které je potřeba vyřešit, než se doberete nějakého zisku. Starosti, starosti a zase starosti.

Co mě nejvíce pobavilo v žádosti o dotaci na podnikání, byly samotné podmínky pro udělení. Osoba musí splňovat:

  1. V evidenci ÚP musí být déle než 5 měsíců (dlouhodobě nezaměstnaná)
  2. Nesmí být starší 30 let.
  3. Po udělení dotace musí aktivně vykonávat samostatně výdělečnou činnost minimálně 1 rok.

Podmínek je samozřejmě více, tyhle jsou nejdůležitější. Samotná podmínka číslo jedna je velice úsměvná. Zkuste si sedět doma 5 měsíců a žít jenom z peněz od ÚP. Což znamená první dva měsíce 60% z průměrného ročního výdělku, pak 50%, pak 40%. Vždyť to znáte. Během těchto několika měsíců vás nesmí nikdo zaměstnat. Což je jednodušší než se zdá. Já si práci nehledal a ÚP vám jí nehledá vůbec. Jdete se tam jenom zapsat a pak si vás pozvou za čtyři měsíce na konzultaci, jak to s vámi vypadá. Fraška.

Mohlo by Vás zajímat :   Rozdělení eshopů

Po 5 měsících skromného životního stylu vás čeká ta příjemná stránka. Běhání po úřadech a vyřizování formulářů. Jak to probíhá? Všechno vám vysvětlí ochotná úřednice, takže já vám to nastíním jenom v kostce. Nejdůležitější a nejužitečnější věc, kterou po vás budou určitě chtít je podnikatelský záměr, neboli podnikatelský plán. Plán doporučuji každému sestavit. Ať už chcete podnikat s dotací nebo bez, podnikatelský záměr musíte mít. Pomůže vám utřídit si myšlenky a promyslet, jak vlastně podnikání chcete vést. Určitě ho nepodceňujte.

Dále musíte zpracovat průzkum trhu. Ten jsme prováděli hned v úvodu a máme ho za sebou. Otevíráte-li spolu s e-shopem i kamennou prodejnu, budou chtít doložit zprávu o konkurenci. Kolik obchodů je ve vašem okolí se stejným sortimentem apod. Já jsem to měl jednoduché. Plánoval jsem otevřít kamenný obchod s náhradními díly na mobilní telefony v tak malém městě, že se v něm mobilní telefony vůbec neprodávaly. Konkurence nula. Což se později ukázalo jako dvousečný meč.

Ještě doplním, že spolu s dotací na podnikání můžete žádat i o dotaci na nájem nově zřízené provozovny. Ta je až na půl roku. To znamená, nejen že vám vybaví celou prodejnu za 100 tisíc, ale navíc zaplatí ještě 6 nájmů. Není to skvělé? Když to vezmete hodně ze široka a po hlavě, zároveň zažádáte i o dotaci na zaměstnance. Ta se dává rovněž na půl roku. Nyní to hlavní.

Jak snadno získat 100 tisíc

100 tisíc na vybavení prodejny a zřízení nového pracovního místa. V podstatě to probíhá následovně. Vyberete si zboží, které chcete mít ve své prodejně a prokazatelně ho potřebujete k vykonávání činnosti.

Akvárium se žralokem vám neprojde.

Vytrýny, regály, pokladny, stojany, počítač, stůl, židle, monitor, prodejní pult apod. – to vše je možno hradit z dotace. Sestavíte seznam věcí, které potřebujete, kde je hodláte koupit, za kolik a seznam předáte ÚP. Ten ho schválí, nebo neschválí a následně pošle peníze na váš účet. Teprve potom si můžete všechno zmíněné vybavení pořídit.

Otázkou zůstává, co když se vám nebude dařit? Budete muset vrátit peníze? Ano. Ale jenom poměrnou část. Když se vám po 10 měsících přestane dařit vrátíte jenom zlomek částky. Upřímně. Máte zaplacený nájem na půl roku, vybavenou celou prodejnu a nestálo vás to ani korunu. Zkrachovat během prvního roku chce opravdu talent. Snad vás to nepotká.

Najednou stojíte ve své vlastní vybavené prodejně. Máte tam pokladnu, pult, regály, počítač a židli. Co nemáte je zboží. Na zboží žádná dotace není. Doufám, že jste si šetřili těch 5 měsíců co jste byli na “pracáku”. Teď je totiž ta správná chvíle nakoupit sortiment. Nemám tušení, jaký sortiment hodláte prodávat, od jakého dodavatele zboží odebírat ani za jakou cenu. Vybrat si zboží a najít dodavatele bylo součástí business (byznys) plánu, který máte vypracovaný pro ÚP. Takže v tom máme jasno. Jenže kde na to vzít peníze?

Kdykoliv můžou během prvního roku přijít z ÚP na kontrolu, zda používáte ono vybavení, které vám koupili. A běda vám, běda vám, jestli tam to vybavení nebude, běda vám.

 

Stanislav Král
Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem. Bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.