Taky vás nebaví denně chodit do práce a dřít jako mezek za pár korun? Dělat přesčasy, víkendy, noční směny a žít od výplaty k výplatě. Máte pocit, že si zasloužíte víc? Větší kus koláče, než vám milostpáni nechají? Chcete být nezávislí? Uvažujete o tom, že začnete podnikat, ale nevíte jak? Nebo víte jak, ale nemáte dostatek finančních prostředků? Pak jste na tom stejně jako já.

Na začátku jsem neměl ani korunu.

Přes 10 let jsem pracoval v těžkém průmyslu. Prach, špína, dřina, pot a úmorné podmínky. Třísměnný provoz. Od výplaty k výplatě. Stereotyp. Budoucnost žádná. Peníze žádné. Na účtě permanentní mínus. Platební karta, debetní karta, kontokorent – všechno v mínusu. Kdyby mi to navýšili limit, vybral bych i ten. Každý den po cestě do špinavé továrny jsem přemýšlel o tom, jak z toho ven? Jak se zbavit těch okovů? Peníze dělají peníze. Jenže kde je vzít? V práci mi nepřidali už 10 let. Jediné co mi přidali bylo více práce.

Nenabízelo se žádné východisko z tohoto začarovaného kruhu. Kolem mých kotníku se utahovaly stále více a více železné okovy. Dluhová past na sebe dlouho nenechala čekat. Naděje pomalu umírala a světýlko na konci tunelu zhasínalo. Najednou se stalo něco nečekaného. Něco, co mi navždy změnilo život a dostalo mě to z továrny pryč.

Ne, nevyhrál jsem ve Sportce. Ne, nezdědil jsem milión. Ne, nenašel jsem kufr plný peněz po cestě do práce a ne, nezačal jsem se prostituovat. Tyto čtyři varianty byly původně mojí jedinou nadějí. Jedinou šancí, jak se dostat z továrny a žít důstojný život. Místo toho se ale stalo něco úplně jiného. Asi už tušíte co a tušíte to správně. Ano, skřípl se mi nerv v lokti a musel jsem na operaci. 6 měsíců neschopenka.

Dost času na přemýšlení. Toto zranění sebou přineslo jedno důležité, dalo by se říci i životní, rozhodnutí. Už nikdy se do té “zavšivené” továrny nevrátím.

Tehdy ještě nezačala má cesta k podnikání, ta začala o 6 měsíců později po přihlášení na Úřad Práce. Ano přesně tak. Úřad Práce. Kdo by to čekal, že právě tam započne cesta k úspěchu, o kterou se chci s vámi podělit. Poslední místo na světě, kde by člověk hledal práci a přece se povedlo. Práci samozřejmě nemyslím. To kouzelné slovíčko, které mám na mysli, je podnikání.

Všichni znáte životní příběhy nejbohatších a nejúspěšnějších lidí jako Bill Gates, který začínal v garáži a nic neměl. Jak těžce se vypracoval na vrchol. Já osobně jsem v tomto trochu skeptický. Ono to není totiž úplně pravda. Otec Billa Gatese byl firemní právník a jeho matka členka správní rady v té stejné úspěšné firmě. Chodil na Harward, což je jedna z nejprestižnějších univerzit na světě.

To jsou zcela jiné podmínky pro úspěch, než se narodit v Ostravě do rodiny horníků, jak je tomu v mém případě. ”Tatínku, nepůjčil by si mi 3 milióny na rozjezd firmy?” je pro mě naprosto nemyslitelná věta, úplná Sci-Fi fráze. Já jsem opravdu začal s “holým zadkem”.

“Ale dost bylo řečí. Teď Vám povím, jak jsem to udělal.”