Pátek , 21 Září 2018
Domů / OpenSource / Prestashop / Hlavní (ne)výhody Prestashopu
Nevýhody prestashopu

Hlavní (ne)výhody Prestashopu

Prestashop je open source zdarma aplikace volně dostupná s otevřeným kódem. Je však vhodná pro běžného uživatele internetu? Pro začínajícího podnikatele? Výhodou je, že kdokoliv jí může upravovat podle svých představ a proto pro ní najdeme spousty placených i free doplňků. Více placených. Pro programátory je to skvělá příležitost napsat jedinečný kód a prodávat ho stále dokola a dokola tisícům uživatelů. Pro uživatele to zase tak skvělá zpráva není.

Každý provozovatel e-shopu se chce zabývat hlavně prodejem zboží a generováním zisku. Nemá čas řešit programování a složitá systémová nastavení. Nechce řešit aktualizace a nové upgrade verze. Potřebuje plně funkční elektronický obchod, který bez problému funguje vždy a na všech prohlížečích bez omezení. Pokud patříte mezi tyto uživatele raději se instalací prestashopu vyhněte obloukem. Sice má profesionální jádro, ale samotná instalace obsahuje pouze základní funkce.

Prestashop není optimalizován pro český trh.

  • Chybí napojení na české dopravce – Česká Pošta, PPL, DHL, Uloženka, Zásilkovna.
  • Postrádá platební bránu – PayU, GoPay.
  • Chybí propojení s bankovním účtem.
  • Nespolupracuje s českými srovnávači cen – Heuréka, Zboží, Google nákupy.
  • Nepodporuje českou fakturu.
  • Nekomunikuje s účetními programy – Pohoda, Abra FlexiBee.
  • Elektronická evidence tržeb? V žádném případě.
  • Postrádá nařízení Evropské unie o hlášení používání cookies.
  • V neposlední řadě nezapomínejme na nevzhledné základní grafické zpracování.

Základní instalací prestashopu získáte holý základ s kvalitním jádrem. Všechny tyto doplňky bude zapotřebí dokoupit. Jinak je obchod pro český trh nepoužitelný. Někdo by mohl namítnout, že tyto moduly koupí jen jednou, ale bude je mít napořád. Že je to levnější, než platit měsíční pronájem e-shopu. Není to úplně pravda. Vy totiž nekupujete moduly jako takové, kupujete pouze jejich licence. Zpravidla na rok, některé na půl roku. Navíc moduly nemusí být kompatibilní se všemi verzemi prestashopu. Každou chvíli vychází nová verze a ne každý modul s ní musí spolupracovat.

Koupí licence se jenom zavazujete k dalším a dalším nákupům v momentě, kdy přestane platit, nebo vyjde nová aktualizace.

Placené moduly prestashop

Programátoři se sice starají o to, aby moduly byly kompatibilní a použitelné s co nejvíce verzemi presty, ale když vyjde zcela nová nekompatibilní verze, nemůžou nic dělat ani oni. Musí naprogramovat nový modul a vy si ho musíte koupit. Samozřejmě jeho licenci. Opět na jeden rok. Tento koloběh se nedá zastavit. Neustále vycházejí nové verze prohlížečů, nové pluginy a nové verze PHP. Pokaždé, když vyjde nějaká nová verze musíte svůj e-shop tomu přizpůsobit. Nemůžete dopustit, aby si ve vašem obchodě mohl nakoupit pouze zákazník, který používá prohlížeč Firefox, protože pro Chrom nemáte optimalizovaný e-shop a nezobrazují se vám produkty.

Další věc, kterou budete muset řešit je hosting. E-shop musí běžet na nějakém serveru. Ten musí být zabezpečen SSL certifikátem a chráněn proti hackerským útokům. Musí být denně zálohován pro případ, že dojde ke ztrátě dat. Je potřeba zajistit, aby byl vždy dostupný připojením na páteřní síť internetu. Někdo se musí starat o bezpečnostní záplaty a plynulý chod prezentace.

Jenže vy přece nejste programátor. Chcete pouze prodávat zboží na internetu. Takže na všechny tyhle starosti budete muset nějakého programátora najmout. Jen tak mimochodem berou 600,- na hodinu. To nás vrací zpět k výběru nejlepšího elektronického obchodu. Zvolit si měsíční pronájem internetového obchodu,  „krabicové řešení“, je určitě rozumná volba pro začátek podnikání. Takový obchod je optimalizován pro český trh, české dopravce, účetní systémy, srovnávače zboží i EET. Běží na hostingu, o který se stará desítky programátorů. Vždy je aktuální a je optimalizován pro všechny prohlížeče. Nonstop dostupný. Navíc s jakýmkoliv problémem se můžete bezplatně obrátit na zákaznickou podporu a oni jej vyřeší.

Pro koho je prestashop určen?

Jste tři kamarádi? Jeden z vás je grafik, druhý programátor a třetí marketingový specialista? Pak nepotřebujete elektornický obchod, protože už určitě podnikáte ve svém oboru a vyděláváte mnohem více, než podnikatel s prestashopem. 🙂

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

Indexovat webové stránky

Jak přidat stránky do vyhledávačů a indexovat obsah?

Umístit webovou stránku na internet nestačí, je to jako ztroskotat sám na pustém ostrově. Jenom Vy víte, kde se nacházíte, ale bohužel k Vám nevede žádná cesta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *