Pátek , 21 Září 2018
Domů / Smartphone / Smartipy / Fólie vs. sklo. Jaká je nejlepší ochrana obrazovky?
Ochrana obrazovky iphone x

Fólie vs. sklo. Jaká je nejlepší ochrana obrazovky?

Ochranná fólie vs.ochranné sklo na displej? Na tuto otázku je nelehká odpověď. Než dojdete ke správnému závěru, musíte si položit otázek hned několik:

Jakou mám obrazovku? Mám telefon s plochou, nebo zakřivenou obrazovkou? Jak moc chci ochránit obrazovku telefonu a co od této ochrany očekávám? Záleží mi více na ochraně proti pádu, nebo stačí chránit displej před poškrábáním? Chci chránit svůj telefon, ale nechci navyšovat jeho rozměry? Chci chránit jenom obrazovku, nebo i záda telefonu, popř. celý telefon? Kolik peněz chci do této ochrany investovat?

Volba není jednoduchá a je založena především na stanovení priorit a dosažení kompromisu. Obě varianty, jak fólie tak sklo, jsou skvělé způsoby, jak chránit displej, i když každá z nich je trochu jiná. Ve výsledku se liší jen v některých vlastnostech. Při rozhodování o volbě mezi těmito dvěma variantami, byste měli zvážit toto:

Ochranné sklo na plochý displej

Tvrzené sklo je skvělý nástroj při ochraně před pádem a rozbitím dotykové obrazovky. Musíme ale vzít v úvahu, že chrání pouze rovnou plochu. Máte-li mobil, který má jen trošku zaoblené hrany, sklíčko nebude chránit celý povrch obrazovky, ale jen rovnou plochu. Je to z toho důvodu, aby se ochranné sklo samovolně neodlepilo. Lepit plochý materiál na zaoblený povrch by nedělalo dobrotu. Ve výsledku bude tedy ochrana Vašeho telefonu vypadat jako na obrázku vlevo níže v červeném poli.

Takto tvarovaná skla jsou běžně dostupná, jejich cena se pohybuje v rozpětí 50 až 300 korun. Nad tuto částku si myslím, že zbytečně přeplácíte. Rozdíl v kvalitě nebude již úměrný ceně zboží. Zlatá střední cesta jsou tvrzené skla od firmy 3MK. Ochranné sklo 3MK HardGlass tvrzené při teplotě 420°C, Vám zaručí vysokou odolnost proti pádu a poškození. 3MK HardGlass2 tvrzené při teplotě 450°C, Vám zaručí ještě vyšší odolnost.

Ochranné sklo přes celý displej

Pokud ovšem chcete tvrzené sklo přes celý displej, jako na obrázku výše vpravo v zeleném poli, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Náklady na výrobu profilovaného skla jsou vyšší, než u skla na plochý displej. S tím ovšem výrobci počítají a vyrábějí ochranné skla přes celý displej výhradně pro „vlajkové lodě“, kde vyšší cena profilovaného skla je zcela pochopitelná.

Nenechte se odradit cenou!

Pečlivě zvažte, zda obětujete „pěti kilo“ hned při koupi nového telefonu, nebo následně několik tisíc v servise za výměnu prasklého displeje. Pokud někdo vlastní telefon za deseti tisíce, určitě nebude šetřit na kvalitní ochraně displeje.

3MK HardGlass Max je ochranné sklo na celý displej pro vlajkové lodě společnosti Apple a Samsung. Vlastníte Apple iPhone 6, 6 Plus, 7 nebo 7 Plus? Pak právě pro Vás vyrobil opravdu kvalitní tvrzené sklo na celý displej výrobce 3MK. Tvrzené sklo 3MK HardGlass Max využijí i majitele telefonu Samsung Galaxy S6 Edge.

Ochranná fólie na celý displej

Konečně dáme prostor také tomuto produktu. V první řadě je potřeba si uvědomit, že od ochranné fólie nemůžeme čekat stejně kvalitní odolnost proti pádu a tvrdost 9H. Samozřejmě že na trhu jsou i fólie s tvrdostí 9H. Nutno dodat, že nechrání celý displej od okraje k okraji. Jsou určena k ochraně ploché dotykové obrazovky, stejně jako tvrzené skla. Taková fólie je lepší ochrana displeje než ploché tvrzené sklo a to z jednoho prostého důvodu. Dá se opakovaně použít. Při pádu telefonu na obrazovku chráněnou tvrzeným sklem sklo praskne a musíte ho vyměnit, když to fólii můžete vesele používat dál. Tvrzená fólie se pohybuje ve stejné cenové relaci jako kvalitní tvrzené sklo. Rozhodně je to plnohodnotná ochrana pro telefon s rovným displejem.

Ale jakou ochranu zvolit pro mobil se zaoblenou obrazovkou? 3MK Arc 3D fólie chrání celý povrch obrazovky. Na rozdíl od ochranného skla, které má v průměru 0.25 – 0.4mm, je tenká pouze 0.18mm. Obsahuje výkroje pro kameru a nijak nebrání v používání telefonu. Navíc zachovává barvy displeje a hladký povrch, takže si můžete plně vychutnat vysoké rozlišení obrazovky a jemný skluz prstu po povrchu. I přes svou tenkost dokáže zabránit vrypům na obrazovce od klíčů a mincí. Ochrana proti pádu je menší než u temperovaného skla. Další vlastnosti jako citlivost na dotyk a oleofóbní vrstva proti zanechávání otisků, jsou zachovány stejně jak u fólie tak u tvrzených sklíček značky 3MK. Fólie, které se aplikují na kryt baterie a chrání záda telefonu, jsou vyrobeny z drsnějšího materiálu, aby zabránily vyklouznutí telefonu z ruky.

Fólie na celý displej spolu s fólii (sklem) na záda telefonu

V podstatě se jedná o 3MK Arc fólii přes celý displej, kterou jsme si již popsali, doplněnou o zadní fólii, která chrání nejen záda telefonu, ale také ho chrání po stranách. Tato kombinace dvou ochranných fólií Vám plně nahradí pouzdro. Hlavní výhodou této ochrany je, že nenavýší rozměry ani hmotnost telefonu. Naopak Vám je sníží, pokud se zbavíte ochranného pouzdra. 3MK InvisibleCase 3D je kombinace přední a zadní fólie. 3MK FlexibleGlass 3D je kombinace přední Arc fólie a zadního tvrzeného skla 3MK FlexibleGlass. Kombinace fólie a tvrzeného skla je vhodná pro zařízení se zaoblenou obrazovkou a skleněným krytem baterie.

Shrnutí

Pokud jste dočetli až sem je Vám jasné, že volba ochrany displeje je individuální a hodně záleží na značce a modelu zařízení, jehož obrazovku chcete chránit. Ne pro každý model se vyrábí tvrzené sklo přes celý displej. Pak je potřeba si zvolit fólii a obráceně. Představili jsme si všechny varianty, snad Vám to pomůže v rozhodování.

Také je důležité pamatovat na doplňky třetích stran. Jak ochranné sklo, tak fólie nemusí být kompatibilní s pouzdrem, které již nosíte delší dobu a ochranu obrazovky jste se rozhodli dokoupit později. I na tyto drobnosti je potřeba myslet.

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

Ochranné sklo

Bezpečnostní ochranné sklo na displej telefonu

Tvrzené sklo rovná se vysoká odolnost proti nárazu. Ochranné sklo je obohaceno o fólii odolnou proti nárazu a pádu. Tato vícevrstvá struktura zvyšuje odolnost proti rozbití, podobně jako u bezpečnostního skla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *