Pátek , 21 Září 2018
Domů / Smartphone / Smartipy / Jak správně vybrat paměťovou kartu?
Jak vybrat pametovou kartu

Jak správně vybrat paměťovou kartu?

Vše neustále narůstá a zrychluje. Zrychluje se internet a vše okolo něj. Větší rozlišení, větší kvalita, více muziky, více aplikací, prostě více všeho a pokud možno co nejrychleji. Spolu s tím roste i nárok na kapacitu paměti mobilního telefonu. Ačkoli od možnosti rozšiřitelné paměti výrobci neustále upouští, stále se najde spousta novějších modelů, které berou slot pro microSD kartu za svou výhodu. Aby však zařízení dosáhlo co nejlepších a nejrychlejších výsledků, je potřeba paměťovou kartu vhodně zvolit. Telefony s pevnou pamětí jsou často nabízeny s nízkou kapacitou úložného prostoru, některé jsou dostupné pouze v 16 a 32 GB variantě. Pro optimální výkon je nutné zvolit tu správnou paměťovou kartu.

Zdaleka nejvíce rozšířenou platformou jsou karty Secure Digital, tedy zkráceně označovány jako SD. Tyto karty se těší masivnímu rozšíření mezi uživateli. Avšak s označením SD se setkáte dnes již málo. Zpravidla se setkáte s názvy SDHC, SDXC a také microSDHC.

  • SD – Formát vzešel původně z karet typu MMC. Označením SD byly všechny karty s kapacitou do 2GB.
  • SDHC – Tento nástupce SD karet umožnil výrobcům především využití vyšších kapacit a to až do 32GB. Starší čtečky karet typu SD si s těmito kartami neporadí, ale všechna zařízení, která nyní čtou karty typu SDHC jsou schopna zpětně přečíst i zapisovat na karty typu SD.
  • SDXC – tímto označením se chlubí karty s nejvyšší kapacitou od 32GB do momentálně 256GB. Tento standard však teoreticky umožňuje vyrábět karty až do kapacity 2TB. Zařízení, které umí číst tento typ karet zpětně podporují také SD a SDHC formáty.
  • microSD – zmenšená karta, kterou především využívají výrobci mobilních telefonů nebo ji můžete využít k některým outdoorovým kamerám. Stejně jako u „velkých“ SD karet se používalo toto označení u karet s kapacitou do 2GB
  • microSDHC – stejná velikost jako u předchozího typu jen zvýšení kapacity na maximálních 32GB.
  • MiniSD – tento formát se již nepoužívá.

Bude telefon se správnou kartou rychlejší?

Nejvíce jsou nyní používány karty typu SDHC nebo SDXC. Rozdíl mezi těmito typy je ten, že zatímco SDHC (Secure Digital High Capacity) je označení pro karty od 4 do 32 GB, SDXC (Secure Dgital Extended Capacity) se stará o hodnoty 64 GB a výše. Ale co další značky, které najdeme na kartě? Můžete se setkat s číslovkou v kolečku, která označuje třídu, dále se znakem UHS-I. (nebo písmene „U“ s jedničkou ve svém středu). Jedná se o rychlost paměťové karty. Číslovkou v kroužku se můžete setkat maximálně s číslicí 10. Ne vždy, ale stejná třída znamená stejnou rychlost. Můžete se například setkat s kartou class 10, kde je maximální rychlost 10MB/s a také s kartou class 10, kde je rychlost 30MB/s. Vyšší rychlosti jsou již značeny symbolem UHS-I. V současnosti však žádný smartphone technologii UHS jako takovou nepodporuje, proto je reálná spíše minimální stanovená rychlost, která je u UHS-1 10 MB/s a u UHS-3 30 MB/s.

  • UHS-I – Ultra High Speed to je značka pro tyto karty, které přinášejí zákazníkům nejen extrémní rychlosti čtení, ale také zápisu a zpravidla jsou tyto rychlosti garantovány výrobcem.

Otázkou je, jestli se s rychlou kartou zrychlí i telefon? Zrychlí. Pokud na kartu ukládáte fotografie, videa a potažmo aplikace, načítání se může razantně zrychlit. Samozřejmě, samotné otevírání aplikací bude vždy pomalejší, než kdyby byla data uchována v interní paměti. Je to způsobeno komunikací mezi samotným smartphonem a kartou.

Jak vybrat správnou kartu pro vaše zařízení?

Nejprve je třeba si zjistit, nejlépe z technické specifikace o vašem zařízení, jaké karty jsou podporovány. Podle toho zvolíte správný formát. Je třeba uvážit několik věcí. První věc je nahrávání videa, které je ve formátu Full HD při 25 a více snímcích za sekundu. Pro tyto případy doporučujeme karty s označením Class 10, aspoň 30MB/s a kapacitu karty podle délky nahrávaných sekvencí. Na 8GB kartu se vejde přibližně 44 minut videa ve Full HD

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

přesměrování na https

Přesměrování na HTTPS protokol pluginem pro WordPress

Přesměrování systému WordPress na zabezpečený protokol HTTPS je díky pluginu rychlé a jednoduché. Na hostingu …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *