Pátek , 21 Září 2018
Domů / Smartphone / Smartipy / Jak na servis mobilu levně a dobře
Servis mobilu

Jak na servis mobilu levně a dobře

Také máte doma nefunkční mobilní telefon, který ještě není úplně do šrotu, ale jeho oprava v servise se již nevyplatí? Nechcete dávat za opravu stejnou cenu jako za nový mobilní telefon? Zkuste si opravit telefon podomácku. Hlavní výhoda u nefunkčního mobilu je ta, že nemáte co zkazit. Stejně už nefunguje.

Máte-li telefon, který používáte a přesto je nějakým způsobem poškozený, dáme vám pár rad, které vám pomohou rozhodnout zda zvolit opravu v odborném servise, nebo doma.

Mezi nejčastější závady dnešních smartphonů patří zejména rozbitý displej a prasklá dotyková plocha. Dále pak nefunkční, nebo poškozený konektor nabíjení, repráček hovoru, mikrofón, wi-fi, kamera apod. Ve všech těchto případech je nutné rozebrat telefon a vyměnit servisní díl spolu s dalšími servisními úkony. V neposlední řadě mezi závady telefonu patří i softwarové chyby, nefunkční operační systém, zablokování, či zapomenutí gesta atd. U těchto vad je potřeba provést přehrání softwaru a mobil ve většině případů stačí připojit k PC.

My si ukážeme co všechno obnáší „pouhé“ otevření mobilního telefonu. Jaké nástroje se k tomu používají, k čemu slouží a jak vám usnadní práci mít potřebné nářadí.

Nářadí k otevírání mobilního telefonu.

Každý telefon je jinak konstruován, proto neexistuje žádný univerzální postup, jak telefon rozebírat. Podle konstrukce telefonu si musíte zvolit i vhodný nástroj k jeho otevření. Zde jsou ukázky nejčastěji používaných nástrojů :

Šroubováky – Různé velikosti a tvary, nejčastěji křížové, torx a hvězdicové pro iPhony.
Plastové nářadí k otvírání (trojúhelník) – Používá se k otevírání plastových zadních krytů a korpusů.
Přísavka – Nástroj se nejvíc využívá k otevírání a odjímání křehkých částí náchylných k prasknutí. LCD dispeleje, dotyková skla a zadní kryty u voděodolných telefonů.
Ocelový nástroj k řezání – Ostrý nástroj využijete při oddělování dotykové plochy, nebo zadního krytu, které jsou přichyceny silnou vrstvou lepidla k plastovému rámečku. Zadní kryt u voděodolných smartphonů, a dotykový displej téměř u všech telefonů, které nemají zaoblený displej.Kvalitní sada nářadí obsahuje všechny tyto nástroje.Další nástroje, které budete potřebovat a měly by být součástí sady jsou pinzeta, klíček k sim kartě, nadstavec a samozřejmě všechny běžně používané šroubováky (křížové, torx).

Po otevření telefonu

Jakmile telefon otevřete, jako první přerušte zdroj napájení a odpojte baterii. Uvnitř telefonu nepoužívejte kovové nástroje. Mohlo by dojít ke zkratování a následnému zničení celého telefonu. K odpojení kontaktů zásadně používejte plastové nářadí. V vytahování odpojených flex kabelů používejte pinzetu. Nikdy nedělejte nic silou. V případě, že některá součástka nejde oddělat, ujistěte se, že jste uvolnili všechny šroubky a zda není díl k telefonu přilepen.Konektory, dotykové skla a LCD displeje bývají u většiny telefonu k rámečku přilepeny silnou vrstvou lepení.

Tato vrstva se nejsnáze odstraňuje pomocí horkovzdušné pistole a řezacího ocelového nástroje. Po nahřátí lepení povolí a díl se mnohem snadněji odlepí a vyndá. Minimalizuje tak hrozbu prasknutí displeje, sklíčka a rámečku, zkrátka všeho lepeného. S horkovzdušnou pistolí pracujte opatrně. Nesmíte vystavit mobilní telefon příliš vysokým teplotám. Při přehřátí opět hrozí jeho zničení.

 

Čištění před instalací nového dílu

Nyní přejděme k situaci, že se vám povedlo úspěšně odlepit dotykové sklo, nebo LCD displej a chcete instalovat nový díl. Před tím si samozřejmě všimněte, že po obvodu rámečku telefonu s velkou pravděpodobností i na displeji, vám po odstranění původního prasklého sklíčka zůstaly zbytky lepidla a jiných nečistot. Zbytky přilepených střepů. Jak už víme, nesmíme dělat nic násilím. Jak tyto nečistoty odstranit nenásilně?

Speciálním chemickým čističem spolu se speciálními čistícími ubrousky.Chemikálii naneseme na hadřík a jemně čistíme displej stejným tahem, zbytky lepidla se pomalu uvolní a zachytí na ubrousku. Hadříky jsou speciálně navrženy tak, že nepouští vlákna. Až odstraníte zbytky lepidla a perfektně vyčistíte displej beze šmouh, můžete přejít k dalšímu kroku.

Lepení dotykové plochy a jiných dílů

Existuje několik způsobů lepení součástek mobilního telefonu. K lepení dotykového skla k rámečku telefonu můžeme použít kotouč oboustranné servisní pásky. Pozor na průměr. Plocha k lepení rámečku je opravdu malá. Pásky mohou mít různé průměry. 1mm, 2mm, 3mm, 5mm a 10mm atd. 5-10mm použijete při lepení dotykového skla u tabletu. U mobilních telefonů bude stačit 1mm. Hlavní výhoda kotoučové pásky je pořizovací cena. Nevýhoda, že budete muset odměřit a nastříhat každý lepený kousek přesně na milimetr. Je to důležité, protože si nesmíte přelepit žádný senzor, kameru, mikrofon ani reproduktor. Na to si dávejte pozor.

Jestliže se chcete vyhnout této nepříjemnosti a stříhání pásky, pořiďte si speciální pásku, která je přesně na míru k danému typu telefonu. Obsahuje všechny výřezy pro kamery a senzory a nehrozí přelepení těchto důležitých součástí. Další výhodou oproti kotoučové pásce je, že páska na míru sedí i v kulatých rozích a zaoblených hranách. Lepený displej, nebo dotykové sklo, tak budou držet ve všech místech, a tím zabrání pozdějšímu vniknutí prachu a nečistot do telefonu.

Další způsob jak přilepit dotykové sklo k rámečku telefonu je čiré viskózní lepidlo. Lepidlo má úzké hrdlo, které se lehce dostane do všech částí telefonu a snadno se aplikuje. Po aplikaci se musí nechat lepidlo důkladně zaschnout cca 48. hodin.

Poslední způsob je lepení pomocí UV lepidla a UV lampy. Což je článek sám pro sebe a pouštět se do lepení tímto způsobem opravdu není pro začátečníky.

Okrajově ještě zmíním i další nástroje, které se používají v servisech. Magnetická podložka zabrání ztrátě šroubků. Funkci LED lampy s lupou netřeba vysvětlovat. Různé štětečky a kartáče k čištění těžko dostupných míst. Multifunkční svěrák pro upevnění základní desky při pájení. Pájecí stanice. Horkovzdušná stanice. UV lampy. Ultrazvukové čističky sloužící k odstranění oxidace a jiných čištění. Různé servisní podložky pro umístění šroubků. Všechno zmíněné nářadí a mnohem více najdete na našem e-shopu. Přeji mnoho zdárných oprav.

Napsal Stanislav Král

Bloguje pro normální lidi zajímající se o webové stránky a e-shopy. Snaží se odpovědět na otázku jak založit e-shop, vybudovat web a nastartovat podnikání. Rád nahlíží za oponu internetu a hledá souvislosti mezi jednotlivými kusy kódu. Kryptografie a kryptoměny jsou jeho koníčkem, protože bezpečí a anonymita bude hrát klíčovou roli v budoucím světě.

Tohle checkuj

přesměrování na https

Přesměrování na HTTPS protokol pluginem pro WordPress

Přesměrování systému WordPress na zabezpečený protokol HTTPS je díky pluginu rychlé a jednoduché. Na hostingu …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *